Jau dauguma sportuojančių, žinome, kad baltymai yra esminė mūsų organizmo sudedamoji dalis, atliekanti daug svarbių funkcijų. Jie prisideda prie raumenų augimo, audinių atstatymo ir viso organizmo sveikatos palaikymo. Dažnai gali būti sudėtinga gauti pakankamai baltymų iš įprastos mitybos, todėl baltymų kokteilis gali būti puikus pasirinkimas papildyti organizmą baltymais. Tačiau kaip išsirinkti tinkamą baltymų kokteilį ir kodėl bei kada reikėtų jį vartoti?

Kodėl baltymai tokie svarbūs mūsų organizmui?

Pirmiausia verta suprasti, kodėl baltymai yra tokie svarbūs mūsų organizmui. Baltymai yra pagrindinės mūsų ląstelių sudedamosios dalys ir atlieka tokias svarbias funkcijas kaip:

  1. Raumenų augimas ir atstatymas. Jei aktyviai sportuoji ar treniruojiesi, baltymų kokteilis padės palaikyti arba padidinti raumenų masę bei greičiau atsistatyti organizmui po intensyvių treniruočių.
  2. Sotumas. Išgėręs baltymų kokteilį jausiesi sotus ilgesnį laiką, todėl tai gali būti efektyvi svorio valdymo proceso dalis. Pastaruoju metu merginos ir moterys dalinasi patirtimi, kai atėjus nenumaldomam saldumynų potraukiui – tiesiog išgeriamas baltymų kokteilis ir tokiu būdu nėra prisivalgoma nereikalingų greitųjų angliavandenių. Taip pat tai puikus būdus susilaikyti nuo užkandžiavimų kol ruošiamas pagrindinis patiekalas.
  3. Sveika oda, plaukai ir nagai. Baltymai prisideda prie odos, plaukų ir nagų sveikatos. Jų trūkumas gali lemti odos problemų atsiradimą. Tačiau yra ir kita pusė: organizmui, gaunančiam labai didelį baltymų kiekį, gali pasireikšti įvairūs bėrimai ant kūno, gali jaustis diskomfortas pilve. Tuomet vertėjų išbandyti baltymų kokteilius be laktozės arba pagamintus iš jaučio.
  4. Imuninės sistemos stiprinimas. Kai organizmas gauna pakankamai baltymų, mes padedame sustiprinti imuninę sistemą ir apsaugome nuo ligų.
  5. Energija ir bendra sveikata. Baltymai palaiko organizmo energijos lygį ir daug kitų svarbių procesų, palaikančių bendrą sveikatą, gerą savijautą.

Dėl šių priežasčių baltymų kokteilis gali būti naudingas, ypač tiems, kurie turi didelį fizinį aktyvumą, turi specialių mitybos poreikių arba papildomai stengiasi palaikyti sveiką gyvenimo būdą.

proteinas sportui

Kaip išsirinkti tinkamą baltymų kokteilį?

Pasirinkti tinkamą baltymų kokteilį gali būti iššūkis, nes rinkoje yra daug skirtingų variantų. Štai keletas dalykų, kuriuos reikėtų atsižvelgti renkantis baltymų kokteilį:

  1. Baltymų kokteilio sudėtis, maistinė vertė. Pasirinkite baltymų kokteilį, kurio pagrindinė sudedamoji dalis yra kokybiški baltymų šaltiniai. Atidžiai išstudijuokite produkto etiketę, kad sužinotumėte, kiek baltymų, angliavandenių, cukraus ir riebalų yra viename porcijoje. Tai padės jums pasirinkti tinkamą produktą pagal savo poreikius, įvertinsite, ar verta mokėti už produktą.
  2. Papildomi ingredientai. Daugelis baltymų kokteilių turi papildomų ingredientų, tokie kaip vitaminai, mineralai, aminorūgštys, skonio medžiagos ir pluoštas. Pasirinkite produktą, kuriame yra naudingų ingredientų, atitinkančių jūsų poreikius ir tikslus.
  3. Skonis ir tekstūra. Skonis yra svarbus aspektas, kai renkatės baltymų kokteilį. Pasirinkite tokią skonio versiją, kuri jums labiausiai patinka, kad galėtumėte mėgautis produkto vartojimu. Neskubėkite baltymų kokteilį taisyti pagal gamintojo instrukciją: vieniems patinka kai kokteilis yra tirštesnės konsistencijos, o kitiems atvirkščiai – patinka mėgautis skystesniu kokteiliu. Todėl visada rekomenduojame į plaktuvę įsipilti 200-250 ml pieno/vandens, dėti porciją baltymų miltelių ir susiplakus įvertinti, ar patinka kokteilio konsistencija.

Kiek baltymų man iš tikrųjų reikia?

Jeigu turite draugų rate profesionalių sportininkų arba patys esate išbandę baltymų dietas, suprantate, jog nėra lengva valgant maistą gauti pakankamo baltymų kiekio. Ypatingai daug baltymų reikalinga po sunkių treniruočių. Nesurinkus dienos baltymų kiekio, jūsų raumenys neprogresuoja taip kaip jūs norėtumėte.

Yra daug nuomonių, kiek idealiausia suvartoti baltymų kasdien. Tačiau mes, Papildinis komanda, rekomenduojame 2 g baltymų vienam kūno kilogramui per dieną. Tai reikštų, kad vidutiniškai žmogus,  sveriantis 80 kg., jis tūrėtų suvartoti 160 g baltymų, norint vystyti savo raumenyną.

Toks kiekis sąlyginai atrodo nedidelis, tačiau sveriant kiekvieną patiekalą ir skaičiuojant baltymų kiekį, nesunkiai suprasite, kad vis dėlto, toks kiekis baltyminio maisto (o kur dar daržovės, vaisiai, riešutai ir pan.) stipriai apkrauna jūsų skrandį (jau nekalbant apie jūsų piniginę). Taigi, baltymų kokteiliai iš dalies nėra griežtai būtini, bet norint sutaupyti savo laiką ir pinigus baltyminis kokteilis yra puikus pasirinkimas kaip papildyti dietos racioną baltymais.

Baltymų kokteilis atlieka tą pačią funkciją kaip suvalgomas maistas. Asmeniškai mes, naudojame baltymų kokteilius šitaip: vienas kokteilis išgeriamas dienos metu, o kitas – po treniruotės. Tokiu būdu dar ir padedame raumenims greičiau atsistatyti.  

Atminkite, tai ne stebuklingi milteliai, kurie per naktį jūsų kūną pavers išskirtiniu. Sportas, tikslinga mityba, gerai subalansuoti papildai, padės jums pasiekti trokštamų rezultatų.

Pasikalbėkime