Sportas ir aktyvus gyvenimo būdas visada yra aktuali tema, todėl dauguma mūsų siekia gerinti savo fizinę ištvermę, jėgą ir pasiekti sportinius tikslus. Tačiau, norint pasiekti maksimalius rezultatus, dažnai reikia pasitelkti ne tik tinkamą treniruotės programą ir mitybą, bet ir maisto papildus. Trumpai aptarsime vieną iš labiausiai tyrinėtų ir populiarų maisto papildą sportui – kreatiną.
Kreatinas – tai natūrali medžiaga, randama mūsų raumenyse ir tokiose produktuose kaip mėsa ir žuvis. Teoriškai žmogus gali gauti kreatino iš raudonos mėsos (jautienos ir kiaulienos) ir žuvies (silkės, lašišos), tačiau 1 kg mėsos savyje turi tik 3- 5 g šios medžiagos. Taigi, gauti kreatino iš maisto produktų – yra ganėtinai sunkiai įvykdoma.
Trumpai, kreatinas yra energijos šaltinis, kurį naudoja mūsų raumenys intensyvios veiklos metu (greitas bėgimas ar svorio kilnojimas). Kreatinas padeda greičiau atstatyti ATP (adenozin-5′-trifosfato, vienas pagrindinių ląstelės makroenerginių junginių, tiekiantis energijos mūsų kūnui) – pagrindinį energijos šaltinį raumenyse – leisdamas mums treniruotis efektyviau bei ilgiau.
Šis maisto papildas suteikia energijos raumenims ir kitiems audiniams. Jo vartojimas taip pat turi įtakos mūsų raumenų ląstelėms ir fizinio krūvio našumui. Iš tiesų, daug tyrimų rodo, kad kreatinas didina raumenų jėgą. Tai gera žinia, jeigu stengiatės priaugti raumenų. Manoma, jog kreatino papildus vartojantys asmenys gali savo raumeninę masę padidinti net dvigubai, lyginant su jų nevartojančiais atletais. Taigi, galime daryti išvadą, jog efektyvesnis raumenų augimas yra susijęs su kreatino teikiama galimybe atlikti daugiau aukštos kokybės pratimų.
Kreatinas taip pat gali padidinti vandens kiekį raumenų ląstelėse. Dėl to jūsų raumenų ląstelės gali šiek tiek išsipūsti ir gaminti signalus raumenų augimui. Kreatinas yra išsamiai ištirtas maisto papildas, pasižymintis puikiu saugumo profiliu.
Jei ieškote maisto papildo, kuris padėtų jums priaugti raumenų, pirmiausia apsvarstykite kreatiną.
Tiesa, yra nustatyta, jog kreatino papildai turėjo didesnės augimo įtakos viršutinei kūno daliai, nei apatinei.
Kreatinas pagerins didelio intensyvumo pratimų rezultatus, įskaitant raumenų ištvermę, mažesnį nuovargį ir greitesnę raumens audinių regeneraciją. Skirtingai nuo kitų papildų, kurie daugiausiai naudos duoda pažengusiems sportininkams, kreatinas žmogaus organizmui naudingas nepaisant fizinio krūvio lygio.
Kreatinas gali padėti organizmui papildyti glikogeno atsargas. Galimybė veiksmingai papildyti organizmą reikiamu glikogenu yra ypatingai svarbus aspektas atsistatymo procese, leisiantis greičiau sugrįžti prie tokio paties intensyvumo treniruočių.
Kreatino teigiamas poveikis raumenims pritaikomas ir reabilitacijoje po kaulų lūžių ir kitų sužeidimų, kai yra taikoma galūnės imobilizacija įtvaru. Raumenims nedirbant vystosi atrofija, sumažėja raumenų apimtis ir jėga. Papildomas kreatino vartojimas pagreitina reabilitacijos procesą.
4. Kreatinas ir smegenys
Daugėja įrodymų, kad kreatino papildai gali pagerinti pažinimo funkciją, atmintį ir netgi apsaugoti nuo su amžiumi susijusio protinio našumo nuosmukio. Senstant mūsų pažintinės (protinės) funkcijos pradeda silpnėti, tačiau su kreatinu galime šį procesą sulėtinti ir bendrai pagerinti savo smegenų veiklą.
Mūsų smegenys reikalauja labai daug energijos. Yra įrodyta, kad kreatinas vaidina didelį vaidmenį smegenų bioenergetikoje. Yra nemažai pavyzdžių kurie rodo, kad kreatino papildai gali padidinti kreatino atsargas smegenyse, o tai gali pagerinti atmintį.
Kreatinas turi potencialo padedant gydyti depresiją.
Šiuo metu vyksta daug daugiau tyrimų testuojant kreatiną tiek kaip pagrindinį (vartojant itin dideles dozes), tiek kiek pridėtinį elementą depresijos gydyme. Tad nors dar anksti kreatiną vainikuoti kaip “vaistą” nuo depresijos, jo potencialas – daug žadantis.
Maisto papildų parduotuvėse dažnai galite rasti įvairių kreatino rūšių, kurios skirtos sportiniam naudojimui. Šios kreatino rūšys skiriasi pagal savo formą ir sudėtį. Štai keletas populiarių kreatino rūšių:
Kaip rašėme aukščiau, kreatinas yra prieinamas daugeliu formų, bet kreatino monohidratas yra vienas iš populiariausių ir geriausiai tyrinėtų variantų. Šis papildas yra paprastas, veiksmingas ir jau daugelį metų laikomas aukštos kokybės pasirinkimu.
Kreatino monohidratas yra lengvai įsisavinama forma, kuri greitai pasiekia raumenis ir padeda atkurti ATP. Tai taip pat yra vienas iš pigiausių kreatino papildų variantų, todėl jis yra prieinamas daugeliui sportininkų ir aktyvaus gyvenimo būdo mėgėjų.
Kreatino papildų vartojimas yra paprastas ir saugus, bet yra keletas jo vartojimo būdų.
Vienas iš būdų, kurį dažnai naudoja pradedantieji: su kreatino pakrovimu, po 5 gramus keturis kartus per dieną, kuris apima 5-7 dienų laikotarpį, kai vartojama didesnė kreatino dozė, siekiant greitai prisotinti raumenis šia medžiaga. Po to, paprastai, perėjama prie kreatino palaikymo dozės, kurios svyruoja nuo 3 iki 5 gramų per dieną. Pažengusiems atletams gali tekti vartoti ir po 5-10 gramų kreatino.
Kreatino gamintojai, produkto etikėje pateikia tokį šio papildo vartojimo būdą: 3-5 g papildo miltelių sumaišant su 200-300 ml vandens arba sulčių išgerti likus 30-60 min iki treniruotės. Taip pat rekomenduoja, vartojant kreatiną išgerti mažiausiai 2000 ml (t.y. 2 litrus) vandens dienoje.
Dalis mūsų klientų kreatino monohidratą vartoja kasdien: 1 porcija papildo rytais kasdien prieš valgį nesvarbu ar sportuojama, ar ilsimasi, o sporto dieną – antra kreatino porcija vartojama 30 min prieš treniruotę.
Kai vartojate kreatino papildus, taip pat svarbu vartoti pakankamai vandens, kad padidintumėte šių papildų veiksmingumą ir sumažintumėte galimų šalutinių poveikių riziką.
Kreatinas yra vienas iš populiariausių ir geriausiai tyrinėtų maisto papildų sportui. Tai natūrali medžiaga, kuri padeda pagerinti kiekvieno iš mūsų sportinį pranašumą, padidina raumenų jėgą ir masę, bei prisideda prie greitesnio atsistatymo po treniruočių. Norint pasiekti geriausių rezultatų, svarbu vartoti kreatiną pagal rekomendacijas ir suderinti su tinkama mityba bei treniruotėmis. Tai puikus papildas, siekiant pasiekti savo sportinius tikslus ir palaikyti aktyvų gyvenimo būdą.